cardiodreamteam.com

Портал профессионалов кардиологии
Текущее время: 28 мар 2024, 15:07

Часовой пояс: UTC + 6 часов




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 14 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 12 июл 2013, 13:39 
Не в сети
Site Admin
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 24 мар 2005, 22:44
Сообщений: 26546
Дабигатран увеличивает вероятность инфаркта миокарда.

Two new analyses link dabigatran to MI risk

Toronto, ON - The question of whether treatment with dabigatran etexilate (Pradaxa, Boehringer Ingelheim) increases the risk of MI is once again being raised, this time in two unrelated analyses. Both showed an increased risk of MI ranging from 38% to 70% vs comparator drugs and placebo.

In the first, Dr Ilke Sipahi (University Hospitals and Case Medical Center, Cleveland, OH), Dr Seden Celik (Acibadem University Medical School, Istanbul, Turkey), and Dr Ahmet Akyol (Acibadem University Medical School) report that treatment with dabigatran resulted in a statistically significant 48% increased risk of MI compared with controls [1]. When the original Randomized Evaluation of Long-Term Anticoagulant Therapy (RE-LY) trial is removed from the analysis, the results are still statistically significant, say Sipahi et al.

In the analysis, published online June 26, 2013 as a letter in the Journal of the American College of Cardiology, the researchers looked at all randomized controlled studies, including from the pivotal RE-LY trial, studies on the use of dabigatran in patients with venous thromboembolism and acute coronary syndrome, as well as data presented by Boehringer Ingelheim to the Food and Drug Administration.

The new analysis challenges an earlier assessment published online April 1, 2013 in the Journal of the American College of Cardiology by Dr Torben Bjerregaard Larsen (Aalborg University Hospital, Denmark) that gave a completely opposite interpretation of the MI risks with the drug [2]. In that report, which was an analysis of the Danish Registry of Medicinal Product Statistics and other nationwide records, dabigatran performed at least as well against warfarin in atrial fibrillation in a prospective "real-world" setting. In fact, the 110-mg and 150-mg doses reduced the risk of MI by 70% and 60%, respectively.

"We think that the imperfect nature of observational studies mostly stemming from residual confounding despite propensity matching may explain the discrepancy between the current observational study and previous randomized trials," write Sipahi, Celik, and Akyol.

Meta-analysis presented at ISHT
The risk of MI with dabigatran was also highlighted at the recent 2013 Congress of the International Society on Thrombosis and Haemostasis meeting in Amsterdam, the Netherlands. Jonathan Douxfils (University of Namur, Belgium), along with senior author Dr Jean-Michel Dogné (University of Namur), presented data from a dose-response meta-analysis of randomized, controlled trials (RCTs) with outcome data from MI and cardiac events [3].

Ten studies were included in the meta-analysis. Among the 23 839 dabigatran-treated patients, there were 292 MIs. Overall, the risk of MI was increased 32% compared with the comparator arm, an increase that was statistically significant. Among patients treated with the 150-mg dose, the risk of MI was 41% to 45% higher in the dabigatran arm. The risk of MI only trended toward statistical significance among those treated with the 110-mg dose (p=0.057).

Compared with warfarin, the risk of MI was increased 38%, while the risk of MI was 70% higher among dabigatran-treated patients compared with placebo-treated patients.

"This meta-analysis of RCTs provides robust evidence that dabigatran etexilate is associated with a significantly increased risk of MI, especially at high dose (150 mg bid)," concluded Douxfils and colleagues. "No firm conclusion can be taken with the lower dabigatran etexilate dose (110 mg bid) because of the limited number of studies included in this meta-analysis."


Dr Gregory Lip (University of Birmingham, UK), who was the senior author on the analysis by Larsen, told heartwire that he believes the increased risk of MI observed in RE-LY and by Sipahi et al is simply the play of chance. In RE-LY, the risk of MI trended higher for low-dose dabigatran, with an odds ratio (OR) of 1.35 (p=0.07), and was significantly higher for the high-dose group (OR 1.38; p=0.048). As reported by heartwire at the time, the MI finding was unexpected, but Lip said the issue has been studied since the trial was published in 2009.

"Our observational data, however, showed things the other way around," said Lip. "But they are real-world data, and we tried to adjust for that. We used propensity-matching and we accept that our published paper includes patients at a lower risk compared with the main RE-LY trial. We tried to adjust for the potential for confounding, but you can't exclude the possibility of residual confounding. We are up front about this."

Lip, who along with Larsen wrote a response Sipahi et al in JACC [4], pointed out that there were numerically more MIs in patients treated with aspirin and clopidogrel in Atrial Fibrillation Clopidogrel Trial with Irbesartan for Prevention of Vascular Events (ACTIVE-W) study, but that hasn't stopped patients from receiving this drug combination.

"I think we have to put the nonsignificant difference in myocardial infarction [in RE-LY] into perspective against the overall magnitude of reduction in stroke and cardiovascular mortality," said Lip. "The MI aspect in RE-LY has been examined very carefully. If the numerical difference in MI with dabigatran is important it would translate into more downstream revascularizations and more new angina hospitalizations. But it didn't. If you look at cardiovascular mortality, it's actually significantly less with dabigatran 150 mg compared with warfarin. So we need to put this into perspective."

Источник http://www.theheart.org/article/1560169 ... newsletter

_________________
Я вас всех люблю, но порядок должен быть!


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 12 июл 2013, 14:23 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 04 окт 2006, 02:08
Сообщений: 1082
Откуда: UA
Не все так печально, остается ведь ниша. Но медпреды как всегда, будут тюхать всюду, недоговаривая недочитавшим.
На рынке полно такого рода препаратов, к которым неоднозначное отношение. Взлеты, падения... главное уловить истинную суть.

_________________
Сегодняшняя медицина выглядит так: Пациент, - человек мешающий врачу работать с документацией.
Ошыбаются все, одни чаще другие реже...


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 12 июл 2013, 14:34 
Не в сети
Site Admin
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 24 мар 2005, 22:44
Сообщений: 26546
У дабигатрана есть предшественник, которого сняли с производства уже на стадии использования в практике. Это ксимелагатран.

_________________
Я вас всех люблю, но порядок должен быть!


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 12 июл 2013, 14:40 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 04 окт 2006, 02:08
Сообщений: 1082
Откуда: UA
Аргумент. Не знал.
Но не факт. Нам только догадываться остается. Для себя я уже давно принял решение, как минимум повременить с прадаксой.

_________________
Сегодняшняя медицина выглядит так: Пациент, - человек мешающий врачу работать с документацией.
Ошыбаются все, одни чаще другие реже...


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 14 июл 2013, 20:56 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 06 ноя 2008, 00:01
Сообщений: 4456
Откуда: Сургут
И что делать - вопрос.

вообще странно всё. Препарат должОн препятствовать образованию тромбов и с другой стороны - повышает риск инфаркта миокарда. Или он ничему не препятствовал и не препятствует или все вокруг врут.


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 14 июл 2013, 21:07 
Не в сети
Site Admin
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 24 мар 2005, 22:44
Сообщений: 26546
Не врут. Просто мы не знаем всех механизмов. При искусственном клапане дабигатран нельзя. Ривораксобан при ОКС показан, а от апиксабана умирают.

_________________
Я вас всех люблю, но порядок должен быть!


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 14 июл 2013, 21:11 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 06 ноя 2008, 00:01
Сообщений: 4456
Откуда: Сургут
Про больных с протезами речи нет. Им его и не назначали.
А с теми кто уже принимает? отменять !? Иначе геноцид какой то получается.


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 14 июл 2013, 21:15 
Не в сети
Site Admin
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 24 мар 2005, 22:44
Сообщений: 26546
Мери Поппинс писал(а):
Про больных с протезами речи нет. Им его и не назначали.

Назначали...
Мери Поппинс писал(а):
А с теми кто уже принимает? отменять !? Иначе геноцид какой то получается.

Пока можно не отменять. Но новым пациентам, наверно, надо уже из банов назначать. И накапливать информацию. Практика критерий истины.

_________________
Я вас всех люблю, но порядок должен быть!


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 14 июл 2013, 21:16 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 20 дек 2010, 03:12
Сообщений: 887
Откуда: Нальчик
Как-то странно это все

_________________
"Некоторые сердца настолько разбиты, что даже ты не можешь их починить" Дэниел Джеймс Уоттерс, кардиохирург


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 14 июл 2013, 22:00 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 06 ноя 2008, 00:01
Сообщений: 4456
Откуда: Сургут
конечно странно и как ни крути нелогично.
Когда инфаркты увеличиваются, летальность ну никак не может уменьшаться


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 15 июл 2013, 13:35 
Не в сети

Зарегистрирован: 03 апр 2008, 23:18
Сообщений: 408
При фибрилляции стала назначать ксарелто. У кого-то, коллеги, есть опыт применения?


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 15 июл 2013, 15:05 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 20 дек 2010, 03:12
Сообщений: 887
Откуда: Нальчик
Есть единичный опыт - препарат понравился

_________________
"Некоторые сердца настолько разбиты, что даже ты не можешь их починить" Дэниел Джеймс Уоттерс, кардиохирург


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 15 июл 2013, 18:00 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 04 окт 2006, 02:08
Сообщений: 1082
Откуда: UA
Тоже единичный,увы цена.

_________________
Сегодняшняя медицина выглядит так: Пациент, - человек мешающий врачу работать с документацией.
Ошыбаются все, одни чаще другие реже...


Вернуться наверх
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Начало конца дабигатрана?
СообщениеДобавлено: 12 окт 2013, 11:11 
Не в сети
Аватар пользователя

Зарегистрирован: 04 окт 2006, 02:08
Сообщений: 1082
Откуда: UA
Вчера был на конференции, кроме всего прочего, выступал представитель фарм компании. Он убедительно вещал, что дабигатран не вызывает инфаркты :D . И он прав... ведь нет доказательств что вызывает, есть данные что увеличивает вероятность развития инфаркта.
Вот ведь тонкости фарммаркетинга... хотя как предсказуемо. Будьте внимательны :!:

_________________
Сегодняшняя медицина выглядит так: Пациент, - человек мешающий врачу работать с документацией.
Ошыбаются все, одни чаще другие реже...


Вернуться наверх
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Сортировать по:  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 14 ] 

Часовой пояс: UTC + 6 часов


Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Создано на основе phpBB® Forum Software © phpBB Group
Русская поддержка phpBB